Περισσότερα

Διπλό πρόβλημα του Seguin, οι Islanders λάμπουν στην αναμέτρηση του NHL

Οι Ντάλας Σταρς κέρδισαν με 3-0 σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι της NHL το βράδυ του Σαββάτου. Ο Tyler Seguin ήταν ο κυρίαρχος παίκτης των Stars, σκοράροντας δύο φορές. Ο Jake Oettinger κράτησε μακριά τους Islanders με 34 αποκρούσεις και κέρδισε το 11ο shutout της καριέρας του.

Η εκπληκτική απόδοση του Seguin

Ο Seguin έστειλε ένα wrister στο γάντι του Semyon Varillamov με μόλις 8 λεπτά να απομένουν στην πρώτη περίοδο. Ο Mason Marchment, ο οποίος τοποθέτησε τον Seguin τέλεια πίσω από τη γραμμή του τέρματος, έστησε αυτό το εντυπωσιακό σουτ. Το γκολ του Jamie Benn στα μέσα της δεύτερης περιόδου διεύρυνε το προβάδισμα του Ντάλας. Ο Benn έπεσε πάνω του για να μαζέψει ένα πακ που ήταν χαλαρό ανάμεσα στους κύκλους. Ούτε ο Kyle Palmieri ούτε ο νεοσύλλεκτος Maxim Tsyplakov είχαν την ικανότητα να το κρατήσουν υπό έλεγχο. Ο Marchment βοήθησε τον Seguin με ένα τελικό γκολ σε κενό τέρμα.

Η ευφυΐα του Oettinger ως τερματοφύλακα

Η απόδοση του Oettinger ξεπέρασε κάθε προσδοκία. Το ρεκόρ του για τα παιχνίδια του Οκτωβρίου ανέρχεται στο εντυπωσιακό 11-1-1. Ο Βαρλάμοφ απέκρουσε 24 σουτ για τους Islanders. Το Ντάλας δυσκολεύτηκε λίγο από την απουσία του Ματ Ντούμπα, ο οποίος έπαιξε μόνο έξι λεπτά στην πρώτη περίοδο λόγω τραυματισμού στο κάτω μέρος του σώματός του. Η κατάσταση της υγείας του Dumba θα εκτιμηθεί από τον προπονητή Pete DeBoer τη Δευτέρα.

Παιχνίδια που μπορείτε να πάρετε μαζί σας

Οι Islanders απέκρουσαν δύο πέναλτι. Αυτή είναι μεγάλη βελτίωση από την απόδοση 0 προς 2 που είχαν στην ήττα τους με 5-4 στην παράταση από τη Γιούτα την Πέμπτη. Δυστυχώς, οι Islanders εξακολουθούν να βρίσκονται στην τελευταία θέση για την προηγούμενη σεζόν της NHL. Οι Benn και Seguin των Stars δεν έδειξαν σημάδια ότι επιβραδύνουν. Ο 35χρονος Benn είναι δεύτερος στην καριέρα του στο franchise της Μινεσότα-Ντάλας με 1.114 παιχνίδια. Ο Seguin, 33 ετών, βρίσκεται στην όγδοη θέση με 768.

Βασικές στιγμές και στατιστικά στοιχεία

Πέντε λεπτά στην τρίτη περίοδο, οι Islanders παραλίγο να κάνουν το 2-1. Ο Bo Horvat αποκρούστηκε από τον Oettinger από κοντά. Ο Horvat είχε σκοράρει στα τελευταία πέντε παιχνίδια της Νέας Υόρκης απέναντι στο Ντάλας. Ο Horvat χτύπησε επίσης ένα δοκάρι αργότερα στην ίδια περίοδο. Οι Stars απέδειξαν ότι η ποιότητα μπορεί να είναι πιο σημαντική από την ποσότητα, παρά το γεγονός ότι ήταν outshot και στα δύο παιχνίδια.

Πώς να γράψετε μια έκθεση αγώνα ποδοσφαίρου;

Τι ακολουθεί;

Οι Islanders θα ολοκληρώσουν το ταξίδι τριών αγώνων τη Δευτέρα με ένα παιχνίδι εναντίον του Κολοράντο. Εν τω μεταξύ, οι Stars θα φιλοξενήσουν την ομάδα του Seattle το βράδυ της Κυριακής.