Mai mult

Performanță stelară a lui Huberdeau în deschiderea meciului de acasă

Cele două goluri și două pase de gol ale lui Jonathan Huberdeau au fost o demonstrație palpitantă de pricepere în hochei, care a dus la victoria cu 6-3 a lui Calgary Flames asupra lui Philadelphia Flyers. Dublul gol al lui Nazem, inclusiv un gol cu poarta goală la primul gol, a fost punctul culminant al deschiderii acasă a lui Calgary sâmbătă seara. MacKenzie Weegar, Mikael backlund și MacKenzie Weegar au marcat, de asemenea, ajutând Calgary la un record de 2-0-0.

Dustin Wolf, portarul Flames, a revenit pe gheață într-o manieră triumfătoare, respingând 37 de șuturi în timpul primului său meci din acest sezon. Performanța remarcabilă a lui Wolf a fost esențială pentru victoria lui Calgary. Cele 18 intervenții reușite ale sale în prima repriză au fost deosebit de impresionante. Joel Farabee a marcat un gol, iar Travis Konecny a adăugat două goluri. Cele 27 de intervenții ale lui Ivan Fedotov au fost cele mai bune ale sale în sezonul său de debut. Flyers, care tocmai câștigaseră la lovituri de departajare cu 3-2 în fața lui Canucks la Vancouver, au jucat al doilea meci în deplasare în decurs de o săptămână. Calgary a avut un start norocos, primul gol venind de la Huberdeau. Abilitățile lui Huberdeau au ieșit în evidență atunci când l-a ajutat pe Weegar să înscrie cu un singur șut, oferindu-le Flames-ului un avantaj de 2-0 după 20 de minute.

Momente critice și statistici

Un moment crucial care a înclinat meciul în favoarea Flames a fost transformarea reușită în al doilea sfert în gol a lui Kadri din power-play. Acest lucru a extins avantajul lor la două goluri. Wolf a jucat un rol crucial în a-i refuza lui Konecny șansa de a egala în timpul unei încurcături la sfârșitul reprizei a treia. Din punct de vedere statistic, Flyers, care se aflau pe ultimul loc în NHL în sezonul precedent, au avut un joc de putere care a fost de 1 pentru 4. Ei sunt acum 2 din 8, după două meciuri. Flames au avut 2 din 5, iar totalul celor două meciuri este acum de 4 din 9.